Jak krawcy i szewcy rządzą sportem
Adidas podpisał nową umowę sponsorską z FIFA, ważną do roku 2030. Oznacza to kontynuację związku trwającego od 60 lat, w którym trzy paski wciąż są widoczne, a czasem bywały najważniejsze.
Adidas to pierwsza firma produkująca sprzęt sportowy, która zdobyła rynki i popularność na całym świecie. Powstała w roku 1948 w bawarskim miasteczku Herzogenaurach, wykorzystując przedwojenne warsztaty, w których szyto buty lekkoatletyczne m.in. dla Amerykanina Jesse Owensa. I w tych niemieckich butach czarnoskóry sprinter zdobył na igrzyskach w Berlinie (1936) cztery złote medale, czym wyprowadził z równowagi oglądającego te wyczyny Adolfa Hitlera.
Firma była interesem rodzinnym. Pracowali w niej bracia Adolf i Rudolf Dasslerowie. Różnice poglądów, a może i ambicje, sprawiły, że po wojnie się rozstali. Każdy z nich założył swoją firmę, dając jej nazwę pochodzącą od pierwszych liter imion i nazwiska. Adolf stał się twórcą interesu o nazwie ADIDAS a Rudolf – RUDA. Produkowali to samo, najpierw, przez około dziesięć lat, tylko buty dla sportowców, przede wszystkim piłkarskie i lekkoatletyczne.
Gwiazdozbiór Pumy
Rudolf był zawsze o krok z tyłu. Przegrywał już niemal na starcie, bo bardzo szybko zmienił nazwę firmy. RUDA stała się Pumą. Żeby być w kursie spraw, wyprodukowała korki piłkarskie o nazwie Atom. Pasującej do prób nuklearnych na początku lat 50. Ale w porównaniu z pomysłem Adolfa to było nic....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta